Az oldal alapvetően 1024*768-as méretre van készítve!

 

 

Az ezekkel a távlövő török íjakkal kapcsolatos adatok múzeumokban, levéltárakban fellelhetők:

"Ha megnézzük az adatok forrásait, kivétel nélkül XVII–XVIII. századi oszmán–török távlövési rekordok. Sir Robert ANISLIE, brit követ hiteles egykorú feljegyzéséből ismerjük III. Selim szultán 1798–ban elért 972 yardos (888,8 m) rekordját. Isztambulban, az Ok Meydanin (nyíl–tér) leásott kő emlékoszlopok által megörökített janicsár távlövési rekordok is 400 méter körüliek. A XX. század elején török íjakkal európai sportemberek is értek el 400 méter fölötti eredményeket, tehát ezek az adatok is hitelesek."

(" Szőllősy Gábor: Milyen messze hordtak a honfoglaló magyarok íjai?" c. irásából idézve, Sárkány SC)

török íj és íjtegez

A török távlövő ijakról:

Már szinte nem is "C" betűt formázott, hanem "O" betűt! Nagyon szép volt a mintázata. Sokat megtudtunk a régi török ijászszabályokról, ijászvizsgákról.”

Zoli írta: "Próbáltam kicsit hajlítani, de mivel alig mozdult, nem erőltettem. Azt hittem, azért nem mozdul, mert öreg. Lehet, hogy azért nem mozdult, mert marha erős volt? A 64 font-os íjat ki húzta ki nekik?"

Erre írta C. Attila: Ezeket az íjakat új korukban is rendesen fel kellett melegíteni, csak úgy lehetett felajzani. A 64 fontos íjat minden íjásznak ki kellett húzni akkoriban, hiszen a páncélt át kellett lőni valamivel. És ez arrafelé nem moszkvicspléh volt, hanem be volt edzve rendesen, a lemezkék át is fedték egymást, és az ütést is jól elnyelte. A mamelukoknál, ami közeli kultúrkör pl. az íjász vizsgán 3 dolgot figyeltek:
1. pontosság - a mi mértékrendszerünkben számolva 69 m-re lőttek kb. 1 m átmérőjű céltáblára, minden vesszőnek találni kellett.
2. gyorsaság - ugyanerre a távolságra, 3 vesszővel. Az első éppen becsapódik, a második a levegőben a harmadik éppen elhagyja az ideget.
A 3. dolog amit figyeltek, a vessző pályája volt. Itt jön a képbe az íj ereje. Ugyanis a fent említett táv felénél volt két oszlop, ezeken 2,5 m magasan egy kötél, és ez alatt kellett ellőni majdnem 70 méterre. Szerintem ez 60 fontos íjjal nem sikerülne.
Más. Kínában az íjászvizsgán 120 fontos íjakat is használtak. (Aki húzott már ki számszeríjat, annak lehet róla fogalma.) Ott a bolhapiacokon ma is lehet régi íjakat venni, de 60 fonttól könnyebbet nehéz kapni. Ebből az is következik, hogy a nagy részük ettől erősebb volt, hiszen nem valószínű, hogy csak a könnyű íjak vesztek el, mentek tönkre. Biztos voltak ilyenek is gyerekeknek, nőknek.
Azt azonban nem szeretném ha félreértenétek, nem vagyok a fonterők megszállottja. Jómagam egy 28 fontos íjat használok. Akkoriban ilyennel max. verebekre lőhettek volna. Vadászathoz ma is min. 50 font az előírás. Angliában 80-100 fontos longbow-kal vadásznak.

Megtaláltam, miért kellett melegíteni felajzás előtt az íjakat. Tulajdonképpen a célja a szárítás volt. Az enyv, amivel ragasztották magába szívta a levegő nedvességét és az íj használhatatlan lett, ezt kellett kiküszöbölni. 70 százalékos relatív páratartalom felett egyáltalán nem működnek. (Lehet, hogy ezért tűntek el a Kárpát-medencéből?) Viszont minél szárazabb, annál rugalmasabb és erősebb. Tárolni is csak száraz helyen tárolhatták, pl. tűz mellett. Felmelegítve természetesen nem lőttek vele, meg kellett várni, míg lehűlt. Azokat az íjakat, amiket távlövésre használtak (900 yard körül lőttek velük, úgyhogy a Boszporuszt vígan átlőtték) 4 napon keresztül szárították speciális melegített szekrényekben. Ezeket csak ezeken a versenyeken használták. Súlyuk 65 fonttól kezdődött. 24-25 colos, donga alakú vesszőkkel lőttek.

A biatorbágyi íjhoz még annyit, hogy Perzsia a 15-18. században a Török Birodalom része volt, tehát az íj török... Különben egy helyen türko-perzsa íjként is említik. Az indiai íjak kevésbé voltak reflexelve, a perzsák nem 5, hanem 7 darabból összecsapolt fa maggal rendelkeztek. A díszítésük volt más. A törökökön feliratok is voltak: készítő neve, készítés ideje, versikék stb. De gondolom ez sem szentírás.

 

A dongavesszőkről:

Lehet, hogy nem én fedeztem fel a spanyolviaszt, sőt lehet, hogy igazam sincs, de ma este végeztem egy kísérletet. A lényeg, hogy 5 vesszőtestet készítettem. 1 egyenletes (tele) a többi donga.

Minden vessző 840 mm hosszú ( kb. 33") és a dongák 8.2 mm-en érnek véget, csiszolással egyenletesen eldolgozva. Ez azt jelenti, hogy egy adott hoszt a test két vége felől 8.2 átmérőre  forgácsoltam le, majd hozzácsiszoltam a középen maradt vastagabb 9.0 mm átmérőjű részt. A test anyaga erdei fenyő az OBI-ból. Nagyjából az azonos szálsűrűségűeket, így azonos merevségűeket választottam ki. Nyilván mérőműszerek híján csak a szemmértékre és az ösztöneimre tudtam hagyatkozni.  Volt egy adott súlyom, amit ráakasztottam, a két végén felfektetett test közepére. Kb 1,1 kg. Majd megmértem viszonylagosan a hajlást. ( Ezt minden vesszőhöz odaírom )

A következő beosztásban készültek el a vesszők. A középső mm érték a 9.0 mm átmérő hosszúságát jelöli, míg a két szélső a 8.2 mm átmérő hosszúságát.

 

1.  / ------------------------------------------------------- /

                           840 mm

 

      9.0 mm  Ez lett a tele és tulajdonképpen ez a referencia, viszonyítási alap.

    Hajlás:    20 mm

 

2.      / ------------ / --------------------------------- / --------------- /

           140mm            560 mm                   140 mm

 

    Hajlás:    14mm

 

3.    / ------------ / --------------------------------- / --------------- /

        200 mm               440 mm                200 mm

 

    Hajlás:    18mm

 

4.    / ------------ / --------------------------------- / --------------- /

        250 mm              340 mm                 250 mm

 

    Hajlás:    18mm

 

5.    / ------------ / --------------------------------- / --------------- /

         290 mm             260 mm                 290 mm

 

    Hajlás:    20mm

Eredmény:

 A  2, 3, 4  számú donga vesszők merevebbek, mint az 1 számú tele.

Az 5. számú donga vessző közel azonos, mint az 1 számú tele.

 Nyilván a donga vesszők súlyra kisebbek is, mint a tele vessző.

 

Következtetés:

 

 

 

A tesztre szívesen felajánlom a kísérleti dongavesszőimet. Bár nem a legszebbek és a tollazás is hagy némi kívánnivalót, de a sebességét biztosan meg lehet mérni.

 

Még egy kísérlet hátra van. De kérdés, hogy ezt meg tudom-e csinálni. Bizonyos fonterejű íjakhoz, milyen merevségű dongavesszők kellenek. Azaz milyen súllyal kellene a közepét terhelni adott fonterejű íjhoz, hogy a legoptimálisabb legyen a merevség és a vessző súlya. Kisebb fonterejű íjhoz, kisebb súlyú, azaz rövidebb dongahosszú vessző kellene, mert így sem hajlik meg jobban és nem veszít több energiát. Ez a jövő. De ide valóban kellenének fizikusok.( én csak egy kis elméleti ember vagyok) Utána pedig, ha beigazolódik, akkor csak gyártani kellene és optimális vesszőket tudnánk használni mindenféle fajú, és nemű íjhoz.

 

Szilárd

török nyílhegyek és tegez

Hogyan csináltad a donga vesszőket? Esztergáltad, martad, vagy hasábból csiszoltad?

Vettem pálcát 10 mm átmérővel. Azt áttoltam fúróba befogva egy vas lapba ( 12mm vastag) fúrt megfelelő lyukon. Nyilván több átmérőhöz van megfelelő lyuk. Azt hiszem így mondják több kaliber. A donga vesszőt nem toltam végig, így alakult ki a donga maga.

Csak bemértem meddig kell és mindkét oldalról. Meg kell adni a teljes átmérőt és utána le kell szedni a felesleget. Ki lehet alakítani gyaluval is. Az elsőket így készítettem, ehhez valóban jó szemmérték kell, illetve a szálirány jó megfigyelése, mert könnyű feltépni az anyag szálait. Úgy tudom a dongát nem mindig szokták kerekíteni, valaki nemrég írta a listán. Talán nyolcszögűnek hagyják, csak dongarészt. A tollas és a hegy mögötti részek azért kerekek.

 

Lehet marógéppel is, megfelelő profillal.

 

Gondolom lehetne esztergálni, és ez lenne a legegyszerűbb. Mert egyből csiszolható és polírozható is. Egyre biztos kell figyelni, hogy szálak vágódnak át, ezért valóban jól kell csiszolni, és felületkezelni, akár lakkal is ( szerintem). De csináltam már vesszőket négyzetes hasábból is. 10x10 mm-bol. Kicsit meggyalultam az éleket, megkönnyítettem és utána tologattam át a jól ismert lyukakon a fát. Most van az asztalosnál egy szil rönk. Kiváncsi avgyok, hogy mit tud majd az anyag. REpedos, de ha már kiszáradt nem reped tovább. Ugyanakkor szívós, nem engedi el a szálait. Ezt megtapasztaltam míg széthasítottam ékekkel. Tamariszkusz is kaptam. De annak száradnia kell, éppen tegnap vágtam ketté
hosszába. De sokat szenvedtem vele, mert csak kis elektromos láncfurészem van.Gyönyöru csíkos a belseje. Nem tudom, hogy jó lesz-e. De akarok szerezni nyírfát és hársfát is, mert ugye Pope ( vagy ki, a vadászat íjjal és nyíllal címu könyv szerzoje) azt írja, hogy nyírfa. A hársfát pedig egy Csörgo Imre nevu íjász emlegette nekem, hogy élete legjobb vesszoi abból voltak. NG a cédrust dícséri. Még nekem nem volt, de biztos nagyon jó. Elég drága is.

 

Még egy kísérlet eszembe jutott, az asszimetrikus donga. Elore és hátra eltolni. A hegysúlytól is biztosan függ. A két gyengítés miatt valószínuleg
nem a közepe fog hajplgatni, hanem a vesszo elso és hátsó harmada. Ha a hegysúly ebbe besegít, akkor ott jobban kilenghet.  A hegynehéz vesszoknek a fara jobban billeg. Itt segíthet hátrébb tolva a súly. De lehet, hogy ezek csak szorözések

 

Szilárd

 

Nem szorözés! Lásd a képet, amin egy török távlövo vesszo van.

24 inch hosszú (60,96cm), balról jobbra az adatok (ha esetleg olvashatatlan lenne) 7 inch, 6 inch, 7 inch és 4 inch. Ezek alapján könnyen kiszámolhatod másmilyen vesszohosszra is.

Czintu

 

Egy dolog még érdekelne. A képen látható rajz a dongavesszőről méretarányos, tehát valóságos, vagy csupán jelzésszerű.

 

Az átmérők miatt érdekelne. Ha bármit tudsz ebben a témában szívesen fogadom. Illetve bárkitől. Hiszen nem mindegy az sem, mennyire kell szögben lőni.

 

Szilárd

 

A méretezett dongavessző

 

Nos itt van 3 rajz méretekkel. Kissé más a vesszőn a részek elosztása, mint a tegnapin. A fig3.gif-hez az adatok alább. Minden méret inchben van. És nem egy konkrét vessző adatai, hanem lemértek többet és a legnagyobb, átlag és legkisebb méretet adták meg.

 

Czintu

 

A betűkhöz a méretek alább az angol részben

 

 

 

Note:  -All dimensions are in inches.                                                                                  
                                                              Lot 35.113 - 2 -                          LOT 36.25.2562 -         
                                                             (18 Flight Arrows)                       (11 Flight Arrows)                      
                                                                                                                representative of 37     
                                                                                                                          in Lot)            
                                                                        
                                                                 Max.   Avg.   Min.                            Max.   Avg.   Min.
Overall Length                                          24.69  24.56  24.31                        24.84  24.61  24.41                         
       Diameters                                                                                                           
       Base of Pile ... ... ... ... (D1)                   .13    .11    .08                                .13    .11    .09                                   
      At 6 in. from Point  ... ... (D2)                 .25    .22    .20                                              
      At 12 in. from Point ... ... (D3)                .30    .27    .25                                .28    .26    .25                                  
      At 18 in. from Point ... ... (D4)                .28    .26    .23                                              
      Constriction before Nock ... (D5)           .20    .19    .17    .22    .19    .19                                  
      Maximum Diameter ... ... ... (D Max.)     .30    .27    .25    .28    .27    .27                                                        
      Distance of Maximum Diameter                                                                                    
            from Point ... ... ... (L D Max.)      13.88  13.43  13.13                      14.00 13.60 13.19                                    
      Distance of Balance Point                                                                                  
            from point ... ... ... (B.P.)              13.88  13.43  13.13          14.00  13.60  13.19                                               
      Length of Pile   ... ... ... (P)                      .34    .27    .25                                                                        
      Length of Nock   ... ... ... (N)                 .75    .72    .59                             .69            
      Length of Notch  ... ... ... (S)                  .31    .30    .25                              .31            
      Length of Feathers*  ... ... (LF)            1.94   1.34   1.13                          1.19            
      Height of Feathers ......... (HF)               .38    .31    .25                               .31            
      Weight of Arrow  ... ... ... grains         236     196    162          195    187    167                                                        
      Deflection produced by a 2                                                                                   
        lb. weight at Middle, with
        Arrow resting on Two
        Supports 22 ins. apart**  inches         .81     .58     .33      

 

* Three feathers, 120 degrees apart, with little or no spiraling; one in line with notch.

** Averages of the deflections resulting from the pull of the 2 lb. weight applied first with the grain of the arrow running vertically, then horizontally. There was very little difference, however the arrow might be rotated on the supports.                                               

 

Kifutógyűrű   

 

Kőhalmi a könyvében azt írja, hogy nem csak az oldáshoz használtak a keleti népek gyűrűt, hanem mintegy kifutóként is, azaz az íjat fogó bal kéz hüvelykjén is volt egy peremes gyűrű az vessző kifutásához. Hallottatok más forrásból erről valamit, vagy vannak róla képek? Én még ilyenről nem olvastam máshol.

NG

Egyszer találtam egy furcsa gyűrű képét. Nem tudtam mire használhatták. Aztán én is az emlitett könyvben olvastam róla, de ott meg kép nincsen. Ha jól sejtem, ez lenne az, de ezt ne vedd készpénznek. Ahonnan ez a kép van, nem volt róla semmi irva. Csak teljesen más, mint a többi, csak ezért gondolom.

Czintu

Kifutógyűrű (?)

 

Siper (nyilvesszőcsúszda)

Török „távlövőkészlet”: Távlövőíj, siper, és dongavesszők

Valahol olvastam, hogy a török távlövő íjászok használtak balkézre erősített nyilvesszőcsúszdát. "sziper" a neve. De talán Fábián Gyula írásában olvastam. ( Jakus Kálmán, ha ez a név mond valamit)

Szilárd

 

Itt van róla kép. Az volt a lényege, hogy túlhúzhatta a vesszőt a markolat mögé. Rövidebb lett a vessző, tehát könyebb is. Ezért nem értettem, hogy miért voltak csak kb. 60 cm-es vesszők a távlövőkhöz.

Czintu

 

 

Nem kell kifutó a kézre, hogy hátrébb lehessen húzni…

 

Ezt a kifutót csak távlövéshez használták, legjobb tudomásom szerint. Nem 1-2 hüvelykről volt szó. Ha utánanézünk 24 colos vesszőket használtak, ha kb. 32 col volt az ij húzáshossza, akkor az 8 col különbség, ami ha azonos keresztmetszetű mindenhol a vessző, a tömegének 1/4-ét jelenti. Ha donga alakú, akkor még lehet, hogy több is, ha nem tévedek. Ebből gyorsan számitsa ki valamelyik fizikusunk, hogy mennyivel repülne messzebb ez az 1/4-ével könnyebb vessző ideális körülmények között. Ha csak 28 col volt a húzáshosszuk azoknak az ijaknak, akkor is 4 col a különbség. 1/7-el könnyebb vessző.

 

(Az idális esetre számitott lőtáv kiszámitása innen letölthető:

http://blaze.pointclark.net/dondon/scannelt 

az összes kb. 1MB! <Sárkány SC>)

 

Amit még megtudtam a cikkből, hogy a "Padisahok köve" (a győztesek nevét kőbe vésték a pályán) szerint 2. Mahmud szultán lőtt a legmeszebbre (1225 gez, 1gez 66-70 cm, Szó szerint: Padisah lövészekből legszélesebb távolságra.).

 

 

 

A másik egy furcsaság, hogy az ijak erejét fizikai tömegükben mérték. (Úgy látszik nem ismerték a rugós erőmérőt, és nem akasztgattak rá súlyokat sem.) "En büyük yay 115, en hafif yay da 95 dirhem " - legnehezebb ij 115, legkönyebb pedig 95 dirhem (1 dirhem = 3,5 gr). Nagyobb tömeg - több anyag (in) - erősebb ij. Emlékezzetek, hogy a kinai ijkészitős riportban volt, ha jól emlékszem, hogy az ij erejét tkp. az inréteg vastagsága adja. Továbbá, hogy egy jó ijkészitő az inréteg súlya alapján már tudja milyen erős lesz az ij. A legmesszebbre, 1281,5 gez távolságra Tozkoparan Iskender lőtt, a "Hiresek köve" szerint. Ő 130 dirhemes ijat használt.

Hát kb. ennyi.

Czintu

16. sz.-i mameluk vértezet 

16. sz-i a (könyv szerint) török sisak