Az oldal alapvetően 1024*768-as méretre van készítve!

 

 

 

A megérkezés pillanatai.

 

Sokat hallottunk Grózer Csaba új TRH íjairól, de nem igazán ismertük őket…. Hallottunk jókat és rosszakat is. Volt, aki azt hallotta, berepedezik a TRH és volt, aki esküdött rá milyen jó….

 

Ideje volt tesztelni. Így a tavalyi Biatorbágyi Flagella teszten felbuzdulva elhatároztuk meg kéne kérdezni Grózer Csabát, hogy mit szólna egy teszthez…. Neki is tetszett az ötlet.

A tesztünk ideje alatt egyetlen TRH íj sem sérült meg és egy sem repedt be…

 

Az időközben elég szépszámúvá duzzadt lovasíjász levelezőlista szervezte a tesztet és egyúttal a összekovácsolódott is, mivel többen ott is aludtunk pénteken és szombaton is a közeli Dunaszigeten. Mindenki hozzátett valamit ahhoz, hogy a teszt olyan legyen amilyen lett…..

Még Grózer Csabától is kaptunk egy „tálca” borsodit…. ! J 

Ezúton is köszönjük neki a lehetőséget és a söröcskét is! J

 

 

Volt aki ennivalót, rágcsát, vagy innivalót hozott. Akadt, aki a vesszőfogóját hozta és volt, aki a teszten használt lőlapokat készítette…. Sajnos mindenki nem tudott ott lenni, de igy is szétosztásra kerűltek a lovasijász levelezőlistás pólók azok számára, akik rendeltek….  Szóval volt minden, ami szem-szájnak ingere…. 

 

A szálláshelyet intézte a másik levelezőlista-társunk  (Benedek) és az ebédet (a malacot).

Azt hiszem mindannyiunk nevében megköszönhetem neki a fáradozását.

A baloldali képen látható az a 35 kg-os kemencében sült malac, amely egyszerre eltűnt a tesztelők gyomrában a teszt utáni beszélgetés, iszogatás közben…. Baromi finom volt!

 

Először is „elfoglaltam” a területet és kitűztem a zászlót.  J

 

A céltáblán a gumityúkot inkább ne is emlegessük…. L

 

 

A sebességmérést ezen a teszten két sebességmérővel végeztük párhuzamosan. Mivel itt a Grózer Csabáét is használtuk és az is, amit vittünk. Természetesen a sebességmérőket a teszt elején „hitelesítettük”. Tehát összelőttük őket…. Vagyis mindkét sebességmérő ugyanazt mérte ugyanolyan körülmények között, ezzel lehetővé vált a sebességmérés felgyorsítása mivel egyidőben két íjat is lehetett mérni.

 

A távolságlövésnél 3 lövést tettünk 45 fokban egyforma Szalóki vesszőket minden íjnál és a legmesszebbre ment lövést vettük számba.

A teszt alatti beszélgetéseink során Grózer Csaba elmondta a gyakorlati tapasztalati szerint a vessző 45 fok alattinál picivel kisebb szögnél, megy a legmesszebbre…. Mindenesetre mi 45 fokban lőttünk… ez könnyebben reprodukálható… Az idő jó volt… enyhe szél fújdogált. Inkább hátulról fújt a vesszőknek, mint szembe, de nem volt jelentős…. Bár délfelé lökésszerű enyhe széllökések voltak, de szerintünk még nem volt jelentős.

 

A mérési táblázatok letölthetők itt kissé keresgélni kell (íjak tesztje menüpont):

http://szittyalovasijasz.freeweb.hu/

A TRH technológia egyértelműen jobbá teszi az íjat, de a saját tapasztalataim szerint vannak hátrányai is. Nekem például a TRH íj rúg, rezonál szóval nem biztos, hogy első íjnak ajánlott íj…  Kissé talán a csigás íjaknál tapasztalt rezonancia jellemzi….

Tényleg a legjobb íjak egyike lett, de inkább olyanoknak ajánlanám – már csak az árfekvése miatt is – akik már tudnak íjászni és az íjal bánni. A legjobb íjak egyike lett de nem olyan kimagaslóak az eredményei, mint amikről a szóbeszéd szólt. Más szóval: ott van az első 3-ban – talán az is lehet hogy a leggyorsabb ismert íj tipus – de nem annyival gyorsabb, ami indokolná, hogy eldobjuk az eddigi megszokott fürge íjainkat…. (pl. a az 50#-os laminált Flagella longbow csak 10m-15m-el marad el a vele megegyező húzósúlyú TRH magyartól….mindkettő 170m körűli távra lő)

Ami furcsa volt számunkra, hogy a szaru íjaktól csodát vártunk… Azt hittük, hogy mivel az „szaru” íj és korhű anyagokból készült így szinte ember sem kell majd hozzá, és magától lő majd…. Szóval túlmisztifikáltuk a szaruíjakat.

 

Olyan ez, mint a mozi.

·        Ha úgy megy el az ember egy filmre, hogy azt hallja, nagyon jó film és lelkileg ráhangolódik, akkor valószínűleg csalódik, mert a képzelete többet vár, pedig a film nem rossz.

·        Ha csak beesik egy filmre, akkor 50-50 % eséllyel tetszik majd neki a film….

·        Ha pedig azért megy be, hogy megnézzen egy rossz filmet, amit a haverok lehúztak előtte akkor 80% eséllyel tetszeni fog neki a film….

 

Szóval mi is valahogy így jártunk… Jók az új TRH-k de annyi volt a pletyka, hogy azt hittük már szinte lélekben, hogy a teljesítményük a vállról indítható rakétáéval vetekszik ezért többen csalódtak… Akiknek eleve Grózer íjuk van azoknak nem volt olyan ugrás, mint azoknak, akik egy gyengébb gyanta íjhoz vannak szokva….

 

Szóval én továbbra is azt mondom:

 

 

Az íjak és a nyílvesszők tulajdonságai az őket használó ember tulajdonságaival egyesülve adják ki a végeredményt: az íjászt!

 

 

 

Nem minden ember a Ferrarit szereti….

Van, aki a Volvo biztonságát….

Vagy a Rolls-Royce egyediségét….

Gondold át!

Még a Trabantért is ezrek rajonganak!

Választék pedig van bőven!!!

 

Bár aki meglát egy gyönyörűen kidolgozott Grózer Íjat, az nem akarja letenni majd azt…. J

 

 

 

A fenti képen látható fokosok és pajzsok után

 a http://www.sztyeppe-muhely.hu/ címen lehet érdeklődni. Eladók!

 

 

Hát nem tudom.

A magyar TRH nem igazán bizonyított.

Se sebességben, se távlövésben.

Az azonban tény, hogy a gyanta magyaroknál sokkal jobban muzsikált. 

Szerintem az asszír és a török íjai voltak igazán jók. Csak hát ugye török 33-34"-ig rángatva..... 

Szóval gondold meg jól a dolgot. 

 

Arcus

 

Elég azt is 30"-ig húzni. Sőt, Benedek szerintem csak 28-29"-ra húzza. Ez a török nagyon jó! 

 

BGábor

 

A török TRH-mat 30-31-re húzom, 32" a vesszőm és csak a hegye lóg ki húzáskor.

Hétfőn megint beszélgettem Grózer Csabával (akkor még nem voltak teszt eredmények), mert arra volt dolgom és ő is megerősítette, hogy a "török" forma lehet az ilyen fajta - értsd keleti - íjak leghatékonyabbika.

Az egyéb formák kialakulásában sokminden közrejátszhatott, hozzáférhető anyagok - főleg a fellelhető tülöktípus, berögződött kulturális,kézműves hagyományok (a kínai íj híresen jó kéne, hogy legyen, igazán volt ideje kialakulni, hisz a vörös forradalomkor (tehát nemrég) be kellett tiltani, de valószínűbb, hogy 1000 éve ugyanolyan sablonokat használnak), jellemző igénybevétel, klíma...stb.

 

Érdekes felvetés az is, hogy elég valószínű, hogy többféle típust párhuzamosan használtak. Ázsiában élénk kereskedelem, áru- és kultúra csere folyt, képtelenség hinni, hogy ha minden másban hatással voltak egymásra a nomád-félnomád népek, pont a fegyverek terén nem tanultak egymástól. Meggyőződésem, hogy egy-egy korabeli íjkészítő szívesen szedett darabokra konkurens népek sikeres íjait vagy eltört darabjait és levonta a tanulságot. A rekonstruált formák sokszor csak a csontlemezek fekvéséből származnak. Mi már (ennyi teszttel a hátunk mögött...) tudjuk, hogy a kevés sallangot, vékony és könnyű szaravat viselő íj általában jobb, a csonterősítés nem biztos, hogy javította az íj hatásfokát, legfeljebb tartósabbá tette, a kettős halom sem körözi le soha a felajzott C-t (bár jól néz ki, lehet hatott az akkori csajokra...). A sírokban a csonterősítés nélküli daraboknak nem is marad nyoma, nem kizárt, hogy azok más típusúak voltak, nem kellett csont a szarvra, markolatra, találnak sírokat csak nyílhegyekkel, de mit kezd az elhúnyt a másvilágon pár szál vesszővel az íja nélkül?

 

Egyetértek Arcusszal, valószínű a török és az asszír darabok a leghatékonyabbak, legjobban eltaláltak. Az Asszírról nem sokan szóltak, pedig nekem is feltűnt, hogy milyen klassz. Kicsit volt egy kis fenntartásom, hiszen nem egyenes ági sztyeppei íj, és végül is azokra szeret ek büszke lenni, de be kell ismerni, nagyon jó íj. A magyar TRH is jó, de a török egyértelműen veri.                  

 

üdv,Benedek

 

 

Nem, nem a magyart vettem meg, hanem a világ legjobb, legszebb, legjobban nekem való Török TRH laminált Íját!  :)) Egyrészt hallgattam rád is, másokra is, másrészt mivel kihúztam minden íjat min. 14x, ezért kialakult egy összehasonlító kép bennem. Kerestem egy érzést, amit megtaláltam a teszten a díszített törökben, ha emlékszel a tesztre - fehér bőrrel borított, kézzel festett ÍJ, 44#. Reszkettem az idegességtől, hogy sikerüljön megvennem, de most itt van a másik Török TRH-m társaságában, boldogan élünk.... :)) Nekem  az  ár-teljesítmény kategóriában tetszett az Ős szkíta és a fiamnak egy ilyet rendelek valami neki való erősséggel.

 

Üdv László

 

Elég pörgősre siekrült a Grózer teszt, sok volt az íj is, ami ugyan nem baj, de -gondolom- az időjárástól való félelem miatt erős tempóban nyomtuk a tesztet. Az íjak kipróbálására már  -legalábbis nekem- nem maradt idő. Én csak lőttem a sebességmérőnél, aztán egy-két érdekesebb darabot húzogattam csak meg. Így volt ez a szaru íjakkal , arra várakoztam a legjobban, aztán mégsem csináltam velük mást, mint megmértem a sebességüket. 

 

A teszten egyértelműen bizonyított a TRH anyag, különösen a török íjaknál. A török íjak voltak a legkellemesebbek, leggyorsabbak, és némelyik szépen egyenletesen erősödött, azaz nem volt benne sem fal, úgy mint némelyik korábbi gyanta íjban (lásd a grafikonban a Magyar alap íjat, az utolsó két colon mennyire bekeményedik). 

 

 

A sebességmérés egyértelmű győztese a történelmi íjak közül szintén a török TRH, gyorsabb a Szimeiszternél is. Ellenben a rövidsége miatt problémásabb lehet vele a mediterrán húőrfogás, illetve kevésbé stabilabb a gyalogos céllövésztre, mint egy hosszabb fajta. Ezt ellensúlyozza azzal, hogy a török TRH-ban jobban elnyelődnek a rezgések, mint a magyar TRH-ban, ami rendesen üt és rezeg. 

 

A Sz. Laci által megvett íj nekem is nagyon tetszett, az is 34-ig volt kihúzható Grózer szerint, de szerintem bírt is annyit. 

 

Az Asszír íj is valóban kellemes volt, nem annyira a sebességével tűnt ki, hanem nagyon egyenletes húzhatóságával, kellemes viselkedésével lövés közben. 

 

Visszatérve a fastflight-ra, nem csak csigáson, hanem reflex íjakon is használják. Gelencsér fa vadászreflex íjaihoz is hazsnálható. Igaz ő karbon betétet teszt a húrakasztókhoz. A teszten Grózer azt mondta, hogy sok íja használható fastflighttal, de előtte a szarvat a húrakasztó alatt meg kell bandázsolni.

 

Mielőtt azonban valaki feltenne egy ilyen ideget, kérdezze meg a gyártót. Mert valóban olyan hatással lehet a fastflight az átlag tradi íjra, mint egy üres lövés.  Aki azonban tud ilyen ideget használni, az 15-20 % sebesség növekedésre számolhat a dacronnal szemben. Mindenesetre arra fel kell készülni, hogy az íj élettartama csökkenhet. 

 

NagyG    

 

 

A vesszőteszt eredményei még váratnak magukra.

 

 De egy abszolút kiderült, hogy minden íjnak és embernek létezik hozzá való vesszője. Igazán objektív tesztet végezni nehéz. Minden íj egy adott vesszővel egy adott húzáshosszon teljesít optimálisan. Itt már nem csak a húzáshossz számít, vagy sebesség, vesszőmerevség vagy súly. Függ az íjásztól is, hogy mit tud lőni. Eltalálja-e a célt? stb... 

 

Ezt csak azért mondom, mert pl fonterő miatt nekem már 8.8-as vesszők kellenének. Elméletileg.  43# 28"-on az íjam. De a kerecsen 8.2 vesszőkkel gyorsabban és jobban tudok lőni, mint a nagyon merev 8.8-as szalóky vesszőkkel.   Van nálam még, tesztelgetek 5 vesszőt. 8.2 mind. 2 hársfa, 2 III-as merevségi jelölésű, és egy V-ös jelölésű. A 2 hársfa és a két III-as jelölésű jobban teljesít, mint az V-ös merevségű. Valószínűleg itt súlykérdés is van. Ezek nem ragasztottak, hanem egyszálúak. Jó vesszők. Majd bővebben jót és kritikát is az eredménynél. 

 

Minden logikának ellentmondóan B. László cédrus vesszői megszorongatták az etalon aluvesszőt. 8.2 volt valamennyi és 28 "-ak. Az íjam és ezek a vesszők nagyon egymásra találtak. 

 

Sokat tanultam ezen a teszten. Most ,már látom, hogy kellene egy korrektebb íj és vesszőtesztet felépíteni. Arra is gondoltam, hogy ha K. Gábor javaslata beválik akkor esetleg H. Tamáséknál ismét lehetne vesszőket tesztelni és íjakat párosítani hozzájuk. Az optimumot megkeresni. Ezen túl meg úgyis a megszokás, a szimpátia dönti el, hogy ki mit használ. 

 

Most pedig arra gondolok, hogy miért is ne lehetne olyan vesszőket gyártani , mint a ceruza. Favessző, közepén carbon szállal vagy akármivel, amely kimerevítené, illetve" törhetetlenné" tenné, vagy legalábbis igen strapabíróvá. Most a vesszőgyártók reszketnek, mert ha ez bejönne, ki venne több vesszőt.. A fa védené a carbont. Ez egy előnyös házasság. mondhatni szimbiózis. 

 

 

A kérésem az lenne, hogy akik tartós tasztelésre vittek kerecsen vesszőt, azok - lőjenek vele sokat , és hasonlítsák össze a többi vesszőjükkel - minden megjegyzést juttassanak el Bikkfalvi Móninak, mert ő fogja gyűjteni, és összesíteni. - aki a kúpos vesszőket nyűvi, különösen érdekelne a véleménye. 

 

Sz. Laci által hozott kúpos veszők egészen hitelesek voltak. De szerintem nem aerodinamikai előny van, hanem egyszerűen kiegyensúlyozottabbak a vesszők, nem hegynehezek, a tollak jók és a repülés szép. Nem ideges, nem csapkolódik. Eddig ennyit láttam belőle. Egy tartós teszt tudna segíteni felmérni.   

 

Szilárd

 

 

Sziasztok! 

 

Teljesen egyetértek az íj, vessző, és ember közötti egyensúly létezésével. A vesszőválasztásnál a legfontosabb, ezt megtalálni. 

A betétes nyílvessző nagyon jó ötlet olyannyira, hogy akár hiszed akár  nem már csináltunk ilyet. csak fából volt a közepe. (Nem lett az igazi ezért is nem áruljuk még) Amit elfelejtettél, hogy a külső réteg az nem csak védené a karbont, hanem az egy cső is egyben. A cső az pedig  elég jól viselkedik statikailag. Szerintem jövő tavaszra meglesz a cső, és a "töltött" nyílvesszőnk is.   

A kúpos nyílvesszőkről annyit, hogy azok azért főleg pontlövő nyílvesszők, tehát ha mellélövés lesz, és keményet talál, akkor az lehet, hogy törik. 

 

Misa (Kerecsen)

http://nyilvesszok.freeweb.hu/

 

 

Először is szeretném mindenkinek megköszönni a lelkes részvételt. A kezdeti téblábolás kissé elbizonytalanított, de aztán láthatólag mindenki megtalálta a helyét. Szerintem mindenki nagyon "odatette" magát és ezt jó volt látni.

Mivel a sebességméréshez előbb vesszőfogóm nem volt, utánna pedig elem a mérőben:-)) volt időm kissé nézelődni.

 

Cs. Dániel és társai  (Móni, stb) nélkül például el lettünk volna veszve az biztos.

 

A távlövők rendkívül profi módon oldották meg a feladatot, csak bámultam a jól átgondolt és olajozott munkamenet láttán (minenki tudja kik ők: Arcus, Donát, Benedek, Tassiék stb.).

 

 

Külön örülök, hogy a húzáserő-teszt is láthatóan jól sikeredett.

Sokat nézegettem az eredményeit, de látom, hogy NG is, mert azonnal kiszúrta a keményedő íjakat. Utóbb átgondolva jobb lett volna 32 colig mérni, de aztán nem akartam kitolni Sz. Laciékkal, akiknek ezúton is külön köszönetem fejezem ki, mert nagyon fontos munkát végeztek.  Érdekesség, hogy a Flat-Bow is keményedik 29 col fölött és a Hun TRH is. Valamint a "merev"-nek kikiáltott íjak is még a  Török TRH is!! 

 

Sebességmérés pedig főleg NG és B. Lacinak jutott mert technikai akadályaim voltak.

 

Előtte azonban összemértük a mérőt (lőttünk ugyanazon íjjal mindketten mindkettőre és láthatólag kereken ugyanazt lőttük meg), de a tényleges teszt 3/4-e kettejüknek jutott.  Akinek a nevét nem írtam oda az reklamáljon nyugodtan:-)) de szerintem mindenki tudja, hogy hol volt, nekem meg most több nem jut az eszembe:-))  Megnéztem a fotókat is, jók lettek:-))  Kicsit/nagyon hajtott a tatár az időjárástól való félelmünkben és emiatt elég feszített lett, pár dolog el is maradt.

Jó lett volna fotózni az íjakat, a vesszőteszt is több figyelmet érdemelt volna.

Én is vártam a szaru íjakat és aztán ennyiben is maradtunk egymással, a szaruíj és én:-))

Annak ellenére, hogy siettem haza, nekem is hiányzott egy kis kötetlen beszélgetés/íjászat és az, hogy tesztelés helyett csak úgy simán lövöldözzek némelyik íjjal, azért, hogy valami kialakuljon bennem róluk. 

Jó lenne egy ilyen rendezvény is.

 

Hortsin Tamás

Szittya Lovasíjász Csoport

http://hdev.miskolc.org/  

 

 

 

És amit még teszteltünk:

 

A Polifoam diletációs habcsík (kb. 1300 Ft) ból készült  mobil vesszőfogó.

http://www.polifoam.com/termekek/szigetelo6.html

 

 

Előnye: Olcsó, könnyű, könnyen szállítható, dobni ideális, gurítható.

 

Hátránya: Nem túl strapabíró, a körepe kicsúszhat, Egy csíkból csak kb. 30-40 cm-es vesszőfogó készíthető. Otthoni vagy fixpályás edzésekhez nem ajánlott. WC ajtóra ne szereljük, mert a vessző átmegy rajta és az ajtót is átlőjük. Más szóval a túloldalán kijön a vessző…..

 

 

 

„Én egy kartonlapra rögzítem (azaz hátul van egy kartonlap), amit időnként cserélek. Ez késlelteti a közepének a kigyűrődését (de nem akadályozza meg), illetve műanyag spárgával a menetek közötti többszöri átfűzésekkel teszem stabilabbá (egyúttal kötözött sonka jellegűvé :).

 

Létezik egyébként szélesebb csík is, ami nyilván stabilabb lesz.

 

Természetesen nem helyettesít egy "professzionális" vesszőfogót, viszont könnyen szállítható, kis helyen elfér, nem túl drága, könnyen javítható (átcsévéléssel), ...

Szóval ez egy alternatíva, és szerintem elég jó.

 

Amúgy meg, ahogy a Kisróka mondta: "hiába, sem nem tökéletes"

 

B. Gábor”

 

   =>