Az oldal alapvetően 1024*768-as méretre van készítve!

 

http://nyilegyenes.uw.hu/index.php?p=bandazsolo

Kósa Péter:

Idegfeszítő sablon (bandázsoláshoz) (Nehézség:**)

Minden úgy kezdődött, hogy ráébredtem: miért is nincs nekem bandázsoló szerszámom? Hamarosan -1-2 órás munkával- úrrá lettem ezen a hiányérzeten. S ez a szerszám valami kis hasznot is hajtson, rögvest elkészítettem hozzá az alábbi sablont.
Az alábbiakban ismertetett sablon minimális anyagszükséglettel, mintegy félórai munkával elkészíthető.

Hozzávalók:
- 170 cm hosszú, 4x4 cm keresztmetszetű léc
- 2 db 12 cm hosszú, 3x1 cm keresztmetszetű léc
- 8 mm átm. pálca
- 5 db szeg
- Szerszámok: fűrész, fúró

Elkészítés:
Az összeállított sablon az alábbi ábrán látható. Alapját egy 170 cm hosszú léc képezi. Állandó eleme az egyik végébe ragasztott kb. 8 cm hosszú pálca. A lécet az ábrán látható furatokkal láttam el, azért, hogy bármely hosszúságú (max. 166 cm) ideget el tudjak vele készíteni. A többi eleme a furatokba illeszkedő szegekkel - mint csapokkal - van ideiglenesen rögzítve.
Az ideg bandázsolásához szükséges az oldalirányú feszítés, ehhez 2 db távtartót készítettem. A 2 db léc méretre vágása és fúrása után 1-1 db pálcát ragasztottam a furatokba. (A távtartót a furataival sablonként használtam az alapléc fúrásához.) Ezek a távtartók biztosítják a bandázs készítéséhez az előfeszítést. Használat közben a megfelelő hosszúságúra (kb. 4 cm) vágott szegekkel lesznek a szükséges pozícióba rögzítve.

 

Műveletek:

1.      Ideg felfűzése. Egyik vége a rögzített csap, másik végén kívánt hosszúságban letűzött szeget használhatunk.

2.      Fülek bandázsolása. Egyik vége a rögzített csap, a másik oldalon a kívánt távolságban egy letűzött szeget használhatunk. Az ideg feszítéséhez használhatjuk a furatokat. A két fül pontos szimmetriájához előbb az ideget mindkét szálon középen bejelöljük, s ez után akasztjuk a távtartó pálcájába.

 

3. Fülek lezáró bandázsolása. Befűzés a mellékelt ábrák szerint többféleképpen lehetséges. A furatokat az ideg feszítéséhez célszerűen felhasználhatjuk.

4. Közép bandázsolása. A furatokat itt is célszerűen felhasználhatjuk a feszítéshez.

Készítette: Kósa Péter

 

http://nyilegyenes.uw.hu/index.php?p=etollazo

Kósa Péter: Egyszerü tollazó készítése

(Nehézség:**)



Az alább ismertetett tollazó 1-2 órás munkával elkészíthető. Használatával kényelmesen, gyorsan javíthatjuk vesszőink sérült tollait, illetve tollazhatjuk fel új vesszőinket. Elkerülhető lesz a pillanatragasztóval adódó baki (vagy a tollal, vagy a vesszővel vagy saját ujjunkkal kerülünk szoros kapcsolatba). Bármilyen anyagú és állású toll esetén használhatjuk.

Két alkatrészt kell hozzá elkészítenünk:

1. Tollfogó:
Két vékony lécből áll (mérete kb. 12x1 cm, vastagsága 0,5 mm). Végeitől 1,5 cm-re az átmenő rögzítő csavarok részére 6 mm-es furatot készítünk. Én pl. a régi típusú elemes fémépítők tartozékait használom, gyakorlatilag készen is van.




2. Tollazó henger:
A legalkalmasabbnak az üdítős kupakok bizonyultak. Kettőt üreges felükkel szembefordítva összeragasztottam, így kaptam egy zárt hengert. A forgástengely mentén a vesszővastagságnak megfelelően átfúrtam. A henger végét a tengelyre merőlegesen kb. 6 mm magasságig 1,5 mm szélesen beréseltem. A tollazásnak megfelelően 3 rést készítettem, egymáshoz képest 120 fokos középponti szöggel. (A pontos kijelölést a kupakok palástján lévő rovátkák alapján végeztem.)
Különböző vastagságú vesszőimhez a különböző furatvastagság miatt több ilyen hengert készítettem.




Használata:
- A vessző palástján egy hosszanti egyenessel kijelöljük a toll helyét.
- A hengert (préselt felével a tollazás felé) a vesszőre húzzuk. Ha jó a furat, szorosan, elmozdulás mentesen illeszkedik.
- A ragasztani kívánt tollat a vesszőfogó pofái közé fogjuk, majd két átmenőcsavarral a pofákat egymáshoz szorítjuk.
- A toll csévéjét pillanatragasztóval bekenjük.
- A tollfogót a résbe illesztjük, majd a tollat a jelölt egyenesre fordítjuk. Kb. 1 perc múlva a szorítócsavart lazítva a tollfogót leemelhetjük a tollról.
- Ha nem mozdul el a henger, a következő tollhoz a következő rést kell használni.


 

"Gyári" tollazók megoldásai:

 

Néhány másik megoldás az otthoni tollazó barkácshoz:

Czintu tollazója:

Én csináltam egy hasonlót, még egyszerűbbet. Felülről teszem rá a tollat, nem kell kiemelni a vesszőt, elég forgatni. Csak az egyik vége nyitható a tollazónak (a másikból meg csak kihúzom a vesszőt). 2 fémlemez közé kerül a toll, és felülről csúsztatom rá a vesszőre (bevágások vannak a deszkákban, amelyek a vesszőt fogják. Az a vége, amelyik nem nyitható, az oldalán be van jelölve. A nockba kerül egy pálcika, amit szegek rögzitenek a deszkalaphoz.

Leszedem a fémlapokat a tollról, kiveszem a pálcikát a nockból, elforditom a vesszőt a köv. szegekig, pálcikával rögzitem és jöhet a köv. toll. Egy óra alatt elkészithető, hulladék anyagokból.
Czintu

A "Czintu" tollazó ábrája: